Ana Sayfa SGK Yaşlı Bakım Parası Nasıl Alınır – Şartlar Nelerdir

Yaşlı Bakım Parası Nasıl Alınır – Şartlar Nelerdir

0
Yaşlı Bakım Parası

Yaşlı bakım parası kişinin evde bakmakla yükümlü olduğu yaşlı ve kendi hayatını kendi başına sürdüremeyecek durumda olan kişiler için devletten aldığı yardımdır. Yaşlı bakımları, evimizde olan yaşlı bireylerin bakımına yardımcı olmak amacı ile Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından sağlanmaktadır.

Yaşlılar için ya da engellilerin tamamını kapsayan evde bakma durumunda yaşlı bakım maaşı denilmektedir. Bu ücret başvurunun kabulünden sonra 15-30 tarihleri arasında gerçekleşmektedir. Ödemeler TC kimlik numarasına göre yapılmaktadır.

Kaç Yaş Üstü Yaşlı Bakım Parası Alabilir?

Yaşlı bakım parası yaş sınırı ne yazık ki bulunmamaktadır. Sadece yaş bazlı olarak devletin ödeme yaptığı herhangi bir sosyal hak bulunmamaktadır. Bu, yaşı fazla olup artık güç duruma düşen, maaşı ile kendini geçindiremeyecek durumda olan aileler için ödenmekte olan bir ücrettir.

Dolayısı ile yaşlı bakımı için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak evde bakım için genellikle en yüksek ücret evinde yaşlı ve hasta olan kimseler için yapılmaktadır. Zira evde bakım yardımı almak için gerekli olan şartların hepsini evde yapılan yaşlı ve hasta vatandaşlarımız kapsamaktadır.

Bu kişiler, yakınlarının devlete olan başvuruları ile beraber, evde bakım maaşı alarak hayatlarının geri kalanını destek ile geçirebilirler.

Geliri Olmayan Yaşlılar Devletten Maaş Alabilir Mi?

Yaşlılık parası miktarı 2021 yılı itibari ile belirlenmiş olan rakama göre 830 TL’dir. Bu 65 yaşını aşmış ve herhangi bir yerden geliri bulunmayan yaşlı vatandaşlarımız için devletin ödemiş olduğu ücrettir.

65 yaşında olup herhangi bir yerden para kaynağı bulamayan büyükler, SGK aracılığı ile ya da yakınlarının yönlendirmeleri ile doğrudan E devlet üzerinden başvuru yaparak yaşlı maaşı alabilmektedir. 2022 yılında bu maaşa da zam gelmesi planlamakta, asgari ücret zammı ile beraber, bütün aylıklarda yapılacak olan zamların birlikte ilan edilmesi beklenmektedir.

Yaşlı Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlı bakım parası alma başvurusu birkaç yolla gerçekleştirilebilir. Aşağıda evde bakım maaşını nasıl alabileceğiniz ile ilgili maddeler yer almaktadır.

  • E devlet aracılığı ile yapılan başvuru için ‘Evde Bakım ve Engelli Yardımı’ seçeneği kullanılmalıdır. Burada yer alan form, bütün bilgilerin doğru olduğundan emin olacak şekilde yaşlı ya da engelli kişi tarafından doldurulmalıdır.
  • Kişinin yaşının internet kullanamayacak kadar yaşlı olması durumunda birinci dereceden yakınları da yaşlı bakım maaşı için kişiye yardımcı olabilir ve form doldurulabilir.
  • Evrakların doldurulmasının ardından SGK üzerinden süreç tekrar takip edilebilmektedir. Bunun dışında Evde Sağlık Hizmetleri doğrudan ASM tarafından da form doldurularak bakanlığa iletilebilmektedir.

Yaşlı Bakım Ücreti Ne Kadardır?

Yaşlı bakım yardımı miktarı devletten alınan engelli raporu ve diğer evrakların onaylanmasının ardından sonucu ortalama 2 ay içerisinde bildirilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başvurunuzun yardıma uygun olduğuna yönelik değerlendirme yapması halinde 2021 yılı Aralık ayının sonu itibari ile alacağınız para 1657 TL olarak karşımıza çıkacaktır.

Ancak bu 2022 yılında değişebilecek bir miktarı ifade etmektedir. Yeni rakamların mevcut asgari ücret görüşmelerinin sonlanmasının ve devletin vatandaşlara yönelik yapmış olduğu yardım miktarının kesinleşmesinin ardından belli olacağı bilgisi mevcuttur.

Yaşlı Bakım Parası için Hangi Belgeler Gerekli?

Yaşlı bakım parası gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir. Kişinin bakanlığa başvuru yapacağı durumlarda aşağıdaki belgelerin tam olması gerekmektedir.

  • TC kimlik kartı (Kişinin bizzat kendisine ait olmalıdır)
  • Devlet hastanesinden kişinin engelli ya da bakıma muhtaç olduğuna dair alınmış olan engellilik raporu
  • Ailenin mal varlığına ilişkin belge (Yalnızca yardıma muhtaç olan vatandaşların yararlanmasını sağlamak amacı ile)

Bu belgeler ile kişi bakanlığa doğrudan başvuru yapabilmektedir.

Yaşlı Bakım Parası Hangi Durumlarda Kesilir?

Yaşlı yardım parası kesilmesi aşağıdaki durumların söz konusu olduğu hallerde gerçekleşebilmektedir.

  • Aİlenin mal varlığında artış görülmesi ve artık gelirin kendilerini geçindirebilecek düzeye ulaşması
  • Maaşı alan kişinin vefat etmesi
  • Engel durumunun ortadan kalkması
  • Herhangi bir suistimal tespiti

Yukarıdaki durumların görülmesi halinde, devlet tarafından kişiye ödenmekte olan yaşlı bakım maaşı kesilmektedir. Bu maaş, toplu halde ödenmez ve aylık halde ödemeler gerçekleştirilir. Engelin ortadan kalkabileceği durumlarda da kişiye ödenen maaş kesilmektedir. Mal varlığının artması da bu durumlar arasında yer alır.

Önceki İçerikEvde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar – Nasıl Başvurulur
Sonraki İçerikHasta Bakım Maaşı Nasıl Alınır | Başvuru Detayları
Sanal katip olarak web sitemizde özgün içerikler oluşturarak kullanıcılar ile buluşturmayı amaçlıyoruz. Sitemizdeki içerikler tamamen özgündür. Sitemizde yer alan içeriklerimiz ile alakalı fikirleriniz, öneri, talep ya da şikayet konusunda görüş bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz