Ana Sayfa Evrak İstifa Dilekçesi (Örnek Dilekçe Şablonları)

İstifa Dilekçesi (Örnek Dilekçe Şablonları)

0
İstifa Dilekçesi

Çalıştığımız kurumlardan ayrılmak istediğimizde bu durumu istifa dilekçesi belgesi ile yetkili kişilere bildirmek durumundayız. İstifa etmek, çalıştığı şirketten sebepsiz bir şekilde ayrılmak istemek her çalışanın özgür bir hakkıdır. Kimse sorgulayamaz neden gösteremez.

İstifa bir yasal süreçtir. İstifa dilekçesi belirtmeden çalıştığımız firmadan ayrılmamız bize bir takım olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamıza sebep olabilir.

Bu içeriğimizde istifa etmeden önce hazırlamamız gereken istifa dilekçesini ayrıntıları ile ele alacağız. İstifa dilekçesi nasıl hazırlanır, örnek istifa dilekçelerini ve çalışma alanlarımıza göre istifa dilekçesi formlarını sayfamızda bulabileceksiniz.

İstifa Dilekçesi

İstifa dilekçesi bir çalışan tarafından işverene gönderilen, artık o işyerinde çalışmayacağı belirtilen resmi bir mektuptur.

İstifa dilekçeleri 2 farklı tür vardır. Çalışanlar herhangi bir sebep göstermeksizin çalıştığı kuruma istifasını sunabilir. Diğeri ise işverenlerin işçiyi anlaşmalı olacak şekilde işten çıkarması ve istifa dilekçesi hazırlatmasıdır. Bu bir istifa şekli değildir ama işveren sizi işten çıkartırken haklı bir gerekçe sunmak zorundadır. Bu durum karşılıklı anlaşılarak yapıldığı zaman sizden tüm alacaklarınızı aldığınıza dair istifa dilekçesi hazırlatılır.

Dilekçenin asıl amacı işçi ile işveren arasındaki ayrılma sürecinin kağıda imzalanmış şekilde dökülmesidir. İşveren bu istifa dilekçesi ile resmi bir işten ayrılma bildirimi oluşturur. Bu mektup çalıştığınız şirketten ayrılma isteğinizi ifade eder.

Bu dilekçeyi hangi kurumda hangi işyerinde yada hangi mesleği yapıyor olursanız olun, işten ayrılma kararı aldığınız zaman hazırlamak zorundasınız. Bu hem işveren hem de sizin için önemli bir husustur.

İstifa Dilekçe Örnekleri

İstifa dilekçesi örnekleri konusunda örnek şablonlar verilmiştir. Hazırlamış olduğunuz istifa dilekçelerini belirtilen ihbar süresi çerçevesinde çalıştığınız şirketin insan kaynakları, muhasebe yada yetkili kişilerine vermeyi unutmayın. Burada yer alan istifa dilekçe örnekleri temsilidir. Çalıştığınız firmaya özel istifa dilekçe şablonları olabilir. İstifa dilekçesi hazırlamadan önce insan kaynakları yada muhasebe birimleri ile bu durumu görüşmenizde fayda vardır.

İstifa Dilekçesi Örneği Word

Neden belirtmeden  bir istifa dilekçesi aşağıdaki örnekteki gibi yazabilirsiniz.

Tarih: …/…/2021

….… A.Ş.

…….. İnsan Kaynakları Müdürlüğüne,

../../…. tarihi itibariyle başlamış olduğum …… görevinden ../../…. itibariyle ayrılıyorum. İstifamın kabulünü ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirketinizde çalıştığım bu iş yerine çok büyük katkılar sağladığını düşünüyorum elimden gelenin en iyisini yapmak için yıllarca çalıştığım gerek Kariyerim gerekse hem şahsi fikirlerimle işyerime katkıda bulundum.

Saygılarımla,

Ad Soyad:

İmza:

Eğer şirketinizde insan kaynakları departmanı yok ise dilekçeyi aşağıdaki gibi yazmanız gereklidir.

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

 Muhasebe Departmanı Müdürlüğü’ne,

………………………..’nin ……………………… adresindeki işimden kendi isteğimle ……………………… sebeplerden dolayı ../../…. tarihi itibariyle ayrılmak istiyorum.

Gereğinin yapılarak tarafıma bildirilmesini arz ederim.

Saygılarımla,

Ad Soyad:

İmza:

Memur İstifa Dilekçesi Örneği

Eğer memurluktan istifa etmek istiyorsanız kurumunuza dilekçe göndermeniz gereklidir. Göndermeniz gereken istifa dilekçesi örneği aşağıda gösterilmiştir.

Tarih: …./…. /…

…. BAKANLIĞI’NA ………….. İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE …… MÜDÜRLÜĞÜ’NE,

657 sayılı Kanunun “Çekilme:” başlıklı 20. maddesinde “Devlet memurları, bu kanunda belirtilen esaslara göre memurluktan çekilebilirler.” Hükmü yer alır.

94. maddesinde ise devlet memurunun bağlı bulunduğu kuruma yazılı olarak başvurması suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunması hükmü bulunmaktadır.

Yukarıdaki hüküm gereğince, memuriyet görevinden ayrılmak istiyorum.

Gereğini arz ederim.

Ad Soyad:

İmza:

Memur Kimlik Bilgileri

Ad Soyad:

Adres:

Sicil No:

T.C. Kimlik No:

Cep No:

Mavi Yaka İstifa Dilekçesi Örneği

Tarih: …./….. /……

……………….’ne,

……………………………. adresinde bulunan işyerinizde   …./….. /…… ve ….. /….. /….. tarihleri arasında çalışmış bulunmaktayım.  İşyerindeki çalışma sürem boyunca doğan her yasal  ve akdi haklarımı almış bulunmaktayım. İşyerinizden kişisel gerekçelerimle, kendi istek ve rızamla herhangi bir baskı olmadan  …./….. /…… (İhbar süresi göz önünde bulundurularak tarih yazılması uygundur) tarihinde ayrılmak istiyorum. Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.

İşçinin bilgileri:

T.C. No:

Sigorta No:

Adres:

İmza:

Bu örneklerde de görüldüğü gibi istifa edeceğiniz kurum ya da kuruluştan dolayı farklı dilekçeler sizlere sunulmuştur. Kişinin içinde bulunduğu çalışma ortamı ve hayat şartlarına uygun bir dilekçeyi tercih etmesi önerilir. Bu dilekçelerden uygun olanı kullanarak istifanın gerçekleşmesi mümkün olacaktır.

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır

Yazdığınız istifa dilekçesinde de tam olarak kendinizi ifade etmeniz ve kurallara uygun bir şekilde dilekçe yazmanız gerekmektedir. Hem dilbilgisi hem de yazım kurallarına uygun olarak dilekçe yazabilmek önemlidir. Bunun için farklı istifa dilekçesi örneği bulmak ve göz atmak önemli bir husustur.

İstifa dilekçesinin hazırlanması aşamasında dilekçede belirtilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu küçük detayları size maddeler halinde belirttik.

 • İşe giriş ve işten ayrılış süresi belirtilmelidir.
 • Çalıştığınız firmanın ismi adresi ve o işyerinde hangi pozisyonda çalıştığınız bildirilmelidir.
 • İstifa nedeni detaylı yer verilmesi zorunlu değildir, fakat istifa sebebi belirtilmelidir.
 • Personel ihbar süresini kullanarak ayrılmak istiyor ise istifa dilekçesinde bunu belirtmelidir.
 • İş arama iznini kullanmak istiyor iseniz bu durumu da dilekçede belirtmek gerekir.
 • İstifa ettiğinizde kullanılmayan yıllık izin ücretlerinin ödenmesi
 • Çalışan haklı bir sebepten işten ayrılırsa kıdem tazminatını talep edebilir, ancak ihbar tazminatını alamaz.
 • Çalıştığınız şirkette tüm yasal haklarınızın alındığına dair bilgiler

Yukarıda yazan bilgiler genel olarak bildirilmesi gereken açıklamalar olup çalışan ile işveren arasındaki ayrıntılar farklılık gösterebilir. Tüm bilgilerin dilekçede yer alması gerekmeyebilir. Dediğimiz gibi patronunuz ile siz arasında olan bir karşılıklı diyalog olduğundan dolayı her bilgi net şekilde yazması gerekmemektedir.

İş yerindeki görevinizden ayrılırken istifa dilekçesindeki en önemli nokta bu dilekçenin ne zaman verildiğidir. Dilekçenin ne zaman verildiğine dikkat etmez iseniz hukuki yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Yukarıda istifa ihbar süreleri ile alakalı detaylı bilgiler de verilmiştir.

Herhangi bir konuda dilekçe yazımı ile alakalı bilgi almak için aşağıdaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Dilekçe nedir, dilekçe yazım kuralları nelerdir gibi konuları inceleyip bakabilirsiniz.

https://sanalkatip.net/dilekce-nedir/

İstifa Dilekçeleri Nelerdir

 • A101 istifa dilekçeleri
 • Memur istifa dilekçeleri
 • Öğretmen istifa dilekçeleri
 • Avukat istifa dilekçeleri
 • Dernek istifa dilekçeleri
 • Evlilik sebebiyle istifa dilekçeleri
 • Askerlik istifa dilekçeleri
 • Özel okul istifa dilekçeleri
 • Şantiye şefliği istifa dilekçeleri
 • İş istifa dilekçeleri
 • Parti istifa dilekçeleri

İstifa Dilekçesi İhbar Süresi

İstifa dilekçesi yazmadan önce çalıştığınız firmadan insan kaynakları yada muhasebe birimleri ile karşılıklı anlaşarak istifa mektubunuzu yazmanızı öneririm. Eğer bu şekilde anlaşma yapmazsanız yasada belirtilen istifa ihbar süresi boyunca çalışmaya devam etmek zorundasınız. Eğer çalışma yapmak istemezseniz de, ihbar süresi boyunca çıkarılan ücreti işverene ödemek zorunda kalabilirsiniz. İşveren de haklı olarak sizden bunu talep edebilir. Doğal olarak istifa öncesinde bu anlaşmalar önemlidir.

İstifa ederken verdiğimiz dilekçenin bir ihbar süresi bulunmaktadır. İşten istifa etmeden önce ihbar süresinin ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

İhbar Süresi; işten ayrılmaya karar verdiğinizde çalıştığınız kuruma istifa kararınızı ne kadar süre önce bildirmeniz gerektiğini belirleyen süredir. Aşağıdaki çalışma durumlarına göre ihbar süreleri listelenmiştir.

 • 6 aydan az çalışma yaptıysanız 2 hafta önceden
 • 6 ay ile 1.5 yıl arasında çalıştıysanız 4 hafta önceden
 • 1-5 yıl 3 yıl arasında 6 haftalık ihbar süresi
 • 3 yıl ve üstünde çalıştıysanız 8 haftalık bildirim süresi vardır.

Yukarıdaki ihbar sürelerine uymadan istifa etmek isterseniz işverenin sizden tazminat isteme hakkı doğabilir. Yukarıdaki sürelere dikkat ederek istifa planınızı dikkat almalısınız. Bu tarih ve süreler resmide böyledir. İşveren ile aranızda anlaşma durumu farklılık gösterebilir.

Önceki İçerikTürknet İptal Dilekçesi – Aboneliğinizi Durdurun
Sonraki İçerikVeli İzin Belgesi Nedir – Veli İzin Dilekçesi
Sanal katip olarak web sitemizde özgün içerikler oluşturarak kullanıcılar ile buluşturmayı amaçlıyoruz. Sitemizdeki içerikler tamamen özgündür. Sitemizde yer alan içeriklerimiz ile alakalı fikirleriniz, öneri, talep ya da şikayet konusunda görüş bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz