Ana Sayfa Nedir İmza Beyannamesi Nedir – Nasıl Alınır

İmza Beyannamesi Nedir – Nasıl Alınır

0
İmza Beyannamesi Nedir

İmza beyannamesi tanımı, neden ve nasıl alındığına dair bilgilerin paylaşıldığı konumuz. İmza beyannamesini almak için gerekli evraklar ve noterde yapılacak işlemlerin detayları anlatılmaktadır.

İmza Beyannamesi Nedir

Bir şirketin temsilcisinin yada yetkilisinin şirket adına imza atma ve işlem yapma yetkisi olduğuna dair noter tarafından onaylanan resmi belgedir. İmza beyannamesinde ilgili kişinin resmi imzaları bulunur. Noter tarafından onaylanmış imza beyannamesi olası dolandırıcılık işlemlerinin önüne geçer. Kişi yada kurumların yetkilileri yapılacak anlaşmalar için bu belgeyi talep edebilirler.

İmza beyannamesi belgesinin üzerinde sizin tarafınızdan atılmış 3 adet bulunur. Bu evrak ile Türkiye Cumhuriyeti içerisinde resmi kurum yada kuruluşlar, bankalar, gerçek ve tüzel kişiler ile yapacağınız işlemlerde evrakta belirtilen imzayı atacağınızı beyan edersiniz. Sizin adınıza yapılmış, haberiniz olmadan imza atılmış resmi işlemlerde imza beyannamesi ile kendinizi yaşanan durum karşısında savunabilirsiniz. İmza beyannamesinin en önemli özelliği beyannamede belirtilen imzaların noter tarafından onaylı olduğundan sizi ve iş yaptığınız kişileri koruma altına almasıdır.

İmza Beyannamesi Ücreti

İmza beyannamesini 2021 yılına ait ücretleri 98 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret gideceğiniz her noterde aynıdır. Noterden notere farklılık göstermez. İmza beyannamesi ücreti her yıl değişkenlik gösterebilmektedir. Bu fiyat tek belge fiyatıdır. Ekstradan bir belge daha almak isterseniz 1.5 katı rakam ödemek zorunda kalabilirsiniz.

İmza beyannamesi Nasıl Alınır

İmza beyannamesini çıkartmak için notere başvuruda bulunabilirsiniz. İmza beyannamesini nasıl alacağınıza dair bilgileri noterde bulunan yetkili size söyleyecektir. İmza beyannamesi noter tarafından işlem yaptığınız anda size verilebilmektedir. Belgenin hazırlanıp onaylanması uzun süren bir işlem değildir.

Kişiler başkaları adına imza beyannamesi talebinde bulunamaz. Dolayısıyla şirket yetkilisi yada beyannameyi çıkarak kişi bizzat noterde bulunması gerekmektedir. İmza beyannamesini almak için gerekli belgeler şunlardır :

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Şirket yada kurumun vergi levhası
  • Kurumun kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi

Yukarıdaki belgeleri sağladıktan sonra, noterden belgenizi hazırlatabilirsiniz.

Önceki İçerikİmza Sirküsü Nedir | Nasıl Alınır
Sonraki İçerikKatip Ne Demek | Katip Ne İş Yapar 2022
Sanal katip olarak web sitemizde özgün içerikler oluşturarak kullanıcılar ile buluşturmayı amaçlıyoruz. Sitemizdeki içerikler tamamen özgündür. Sitemizde yer alan içeriklerimiz ile alakalı fikirleriniz, öneri, talep ya da şikayet konusunda görüş bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz