Ana Sayfa Evrak Devamsızlık Dilekçesi Örneği | Hazır Dilekçe

Devamsızlık Dilekçesi Örneği | Hazır Dilekçe

2
Devamsızlık Dilekçesi

Okullara devamsızlık dilekçesi vermek öğrenci velilerinin talepleri doğrultusunda gerçekleşir. Devamsızlık dilekçesi talebiniz doğrultusunda konumuza geldiniz. Sizlere word ve pdf formatlarında 2 adet dilekçe şablonu sunuyoruz. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak örnekleri bulabilirsiniz

Devamsızlık Dilekçesi Word ve PDF

Devamsızlık dilekçelerini word ve pdf formatlarında inceleyebilirsiniz. Dilerseniz alt kısımda bulunan satırları bir word dosyasına kopyalayarak da işlemlerinizi yapabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz dilekçeyi okul müdürlüğünde yetkili kişiye teslim etmeniz gerekmektedir.

               ……………. MÜDÜRLÜĞÜNE
Tarih : 14.01.2022
Velisi bulunduğum okulunuzun öğrencisine ait bilgiler aşağıda yazılı olduğu şekildedir.
Adı ve Soyadı : SANALKATİP
Sınıf :
Şube:
Okul Numarası : 
İzin Başlangıç Tarihi : 14.01.2022
İzinli sayılması istenen gün sayısı : 2


Yukarıda yazılmış bilgiler doğrultusunda velisi olduğum oğlum/kızım ………………………. belirtilen sebep ile izinli sayılmasını arz ederim.

İsim Soy isim : 
Adres :
Telefon : 
Saygılarımla

Devamsızlık Dilekçesi Word

Devamsızlık Dilekçesi PDF


Okullarda her öğrencinin belirli bir devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Öğrenci bu devamsızlık hakkının ister hepsini, ister bir miktarını kullanabilir. Fakat devamsızlık yapmamaya dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Çünkü ne kadar çok devamsızlık yaparsanız o kadar çok ders kaçırırsınız.

Kaçırdığınız derslerin telafisini yapmanız oldukça zor olacaktır. Evde telafi etmeye çalıştığınız dersler, ne yaparsanız yapın okulda dinlemekle aynı olmayacaktır. Başarılı bir öğrenci olmak istiyorsanız düzenli çalışmaya gayret etmeniz gerekmektedir. Düzenli ve disiplinli çalışmayla birlikte okul derslerini öğretmenlerinizden çok dikkatli bir şekilde dinlemelisiniz ve not almalısınız.

Öğretmenlerinizin verdikleri ödevleri eksiksiz yapmalısınız. Bu şekilde ilerleme kaydedebilirsiniz. Hem ödevleri yapmada devamlılık göstermeniz hem de okula devamlı gitmeniz ve ders kaçırmamanız neticesinde yüksek notlar alabilirsiniz. Yani devamsızlık hakkınız olsa dahi elinizden geldiğince devamlı olmaya gayret etmelisiniz.

Fazla devamsızlık yapmanız halinde de mutlaka bir devamsızlık dilekçesi yazarak okul idaresine müracaatta bulunmalısınız.

Öğrencilere Tanınan Devamsızlık Hakları

Eğer devamsızlık haklarınızın tamamını kullanırsanız ve hatta fazla miktarda devamsızlık yaparsanız okul idaresi, koyduğu kurallar neticesinde size bazı cezalar verebilir. Devamsızlık miktarını geçirdiyseniz bir devamsızlık dilekçesiyazarak idareye müracaat edebilirsiniz. Bu dilekçeyi kabul etmek veya etmemek idarenin inisiyatifindedir.

Devamsızlık dilekçesi yazabilmek için öğrencilerin bu dilekçeyi nasıl yazacaklarını öğrenmeleri ve anlaşılır bir yazıyla bu dilekçeyi yazmaları gerekmektedir. Bu dilekçeyi yazarken diğer dilekçeler gibi hangi kuruma müracaat ediyorsanız o kurumun ismini yazmalısınız. Kurumun ismi okul ismi olmalıdır.En üst sağ köşeye tarih yazılmalıdır.

Dilekçeye başlarken öncelikle hangi sınıfta bulunduğunuzu ve adınızı, soyadınızı belirtmelisiniz. Daha sonra hangi tarihlerde devamsızlık yaptığınızı ve ardından da devamsızlık yapma sebeplerinizi belirtmelisiniz. Dilekçeyi resmi bir dille yazmalı ve resmi bir şekilde bitirmelisiniz. En alt satıra ad, soyadı ve okul numaranızı yazmayı ihmal etmeyin.

Devamsızlık dilekçesi yazabilmeniz için mutlaka devamsızlık yapmanızın bir mazereti bulunmalıdır. Geçerli mazeretleriniz bulunmadığı takdirde dilekçeyi yazmanızın bir manası kalmayacaktır.

Yüksek Öğretim Kurumlarında Devamsızlık Hakları

Lise ve ortaokullarda devamsızlık ile ilgili kurallar hemen hemen aynı olmakla birlikte üniversitelerde daha farklı yönetmelikler olmaktadır. Genellikle her üniversite kendi bünyesi içinde yönetmenlik belirler fakat tüm yüksek öğretim kurumları için ortak belirlenmiş kurallarda bulunmaktadır.

Ortaokul ve liselerde devamsızlık ile ilgili yönetmelikler idare tarafından koyulmaktadır. Fakat üniversitelerde devamsızlık hakları dersten derse de değişebilmektedir. Çünkü üniversitelerde bazı kurallar dersin öğretim görevlisinin inisiyatifine bırakılmıştır. Bu nedenle bazı derslere devam etmek zorunda olup, bazı derslere devam etmek zorunda olmayabilirsiniz.

Ama ister devam etmek zorunda olun, ister devam etmek zorunda olmayın, yine de yıl sonunda seçtiğiniz derslerin sınavlarına girmek ve bu derslerden geçmek zorundasınız. Aksi takdirde ortalamanız düşecek ve kaldığınız dersleri tekrar almak zorunda kalacaksınız.

Üniversitelerde Devam Zorunluluğu

Bazı derslerin öğretim üyeleri devamsızlık yapmanızı sorun etmeyebilirler fakat bunun neticesinde sınavları çok zor yapabilirler veya sınavda derste anlattıkları bilgileri sorabilirler. Böyle durumlarda mecburen derslere devam etmek zorunda kalırsınız. Bazı derslere ise devam etme zorunluluğu olması nedeniyle hiç aksatmadan katılmak zorunda olabilirsiniz.

Bu derslere ait devamsızlık haklarınız oldukça az da olabilir. Böyle durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu derslere ait devamsızlık haklarınızı doldurduysanız ve herhangi bir zaruret durumunda devamsızlık yapmak mecburiyetinde kalırsanız bir devamsızlık dilekçesi yazabilirsiniz. Dilekçeyle bölüm sekreterliğine veya öğretim görevlisine başvurmanız gerekir. Geçerli mazeretlerinizi bildirmeniz halinde dilekçeniz kabul edilecektir.

Dilekçeniz geçerli mazeretleriniz bulunduğu halde kabul edilmediği takdirde tekrardan bir devamsızlık dilekçesi yazarak bölüm sekreterliğine müracaatta bulunabilirsiniz. Fakat muhtemelen yine aynı şekilde dönüş yapılacaktır. O nedenle bu konuya farklı bir dilekçeyle itiraz etmeniz durumunda olumlu bir sonuç alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Önceki İçerikDöner Sermaye Nedir | Ödemesi Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikÇamaşır Makinesi Nasıl Çalışır
Sanal katip olarak web sitemizde özgün içerikler oluşturarak kullanıcılar ile buluşturmayı amaçlıyoruz. Sitemizdeki içerikler tamamen özgündür. Sitemizde yer alan içeriklerimiz ile alakalı fikirleriniz, öneri, talep ya da şikayet konusunda görüş bildirebilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Emeğinize bilginize sağlık sanalkatip hocam. Üniversitede başkasının yerine yanlışlıkla imza atsak ama o kişi o gün gelmemiş olsa fakat biz gelmiş olsak, hoca sınıfta olduğumuz halde bizi gelmemiş saysa bunu nereye şikayet ederek düzelttirebiliriz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz