Ana Sayfa SGK Çeyiz Parası Nasıl Alınır | 2022 Dilekçesi

Çeyiz Parası Nasıl Alınır | 2022 Dilekçesi

0
Çeyiz Parası

Çeyiz parası alma evlilik hazırlığı içerisinde olan çiftlerin evliliklerini bir nebze olsun kolaylaştırmak amacı ile sosyal devlet statüsünün bir ilkesi olarak devletten alınan destek olarak ifade edilmektedir.

Bu uygulamanın amacı genç nüfusu çoğaltmak ve kişilerin evlilik kurmasını sağlamaktır. Aile birliğinin parçasını oluşturmak, genç ve aktif nesiller meydana getirmek için devlet tarafından belirli şartlar altında çiftlere sağlanan desteğe çeyiz parası adı verilmektedir.

Bu para aşağıda yer alan şartlara bağlı kalınması halinde alınabilmektedir. Bu desteği almak için;

 • Yetim aylığı almış olmak, çeyiz ücretinden yararlanabilmek için ilk şartı oluşturuyor.
 • Bu ödenekten yalnızca kız çocukları yararlanabiliyor, erkekler devletten çeyiz için herhangi bir yardım alamıyor.
 • Daha önce evlenmemiş olmak da bu yardımı alırken sağlıyor olmanız gereken şartlar arasında yer almaktadır.
 • Bunun dışına aktif olarak çalışan kadınlar için çeyiz ücret ödemesi de yapılmamaktadır.

Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Çeyiz parası alabilecek kişiler yukarıda belirtilmiş olduğu üzere, yetim aylığı almakta olan kız çocuklarıdır. Kız çocukları evlenene kadar, evlenmezler ise hayatlarının sonuna kadar vefat etmiş anne ve babalarından kalan emekli ve yetim aylıklarını alabilmektedir.

Evlenecek olan hanımlara yardım olması amacı ile devlet tarafından evlenecek olan kişiye yalnızca bir defa yapılacak olan yardım çeyiz yardımı olarak bilinir. Bu yardımı bir sefer evelenecek olan kişiler alabilir. Çalışan kişiler çeyiz yardımı alamaz ve daha önce yetim aylığı almayan kişiler de devletten bu yardımı alamazlar.

Çeyiz Parası Kesilir Mi?

Çeyiz parası kesilmesi tek bir defaya mahsus bir ödeme olduğundan dolayı mümkün değildir. Evlenecek olan kıza toplu şekilde, evlilik desteği olması açısından devlet tarafından ödenecek olan bu para, ilgili bankalara yalnızca bir defa yapılmaktadır. Dolayısı ile herhangi bir kesinti olmaz.

Ancak kişinin yetim aylığını almakta olduğu kurumun niteliğine göre ne kadar ödeme yapılacağı değişiklik göstermektedir. Çeyiz parası, net bir cevap vermek gerekirse kesilmemektedir.

Çeyiz Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvuru için gerekli şartlara haiz olunması durumunda yapılabilmektedir. Çeşitli belgelerin toplandıktan sonra iletilmesi ve ardından sonucun beklenmesi gereken yer ise kişinin ikametinin bulunduğu SGK Müdürlükleri’dir. Başvurular ortalama olarak 1-.15 ay içerisinde sonuçlanabilmektedir. Bunun öncesinde kişinin toplaması gereken evraklar aşağıda yer almaktadır. Çeyiz parası almak için gerekli olan evraklar;

 • TC nüfus kimliği
 • Evlendiğine dair cüzdan
 • Kurum aracılığı ile 10 dakikalık bir süre zarfında doldurulabilecek dilekçe.

Bu belgelere sahip olanlar daha sonra kendilerine en yakın olan SGK kuruluşuna giderek bu belgeleri teslim edebilir ve daha sonra E devlet üzerinden sürecin sonuçlanmasını bekleyebilir.

Çeyiz Parası Yardımı Ne Kadar?

Yardım miktarı evlenecek olan kadının yetim maaşının miktarına göre değişiklik göstermektedir. Bu para kişinin daha önce vefat eden anne ve babasının maaşının maksimum 24 katına kadar olabilir.

Ödemeler tek bir sefer olmak üzere doğrudan banka hesabına yapılmaktadır. SKK ve Bağkur için evlenecek olan kadın devletten yetim maaşının 24 katına kadar toplu ödeme alabiliyorken, Emekli Sandığı aracılığı ile maaşını almakta olan hanımlar ise bu parayı maaşlarının yalnızca 12 katı kadar alabilmektedirler.

Çeyiz Parası için İlk Evlilik Olması Şart Mı?

Çeyiz parası ilk evlilik şartı bulunmaktadır. Bu durumun en büyük sebebi, kadının evlendikten sonra artık eşinin kütüğüne geçmesi ile beraber, vefat etmiş olan üst soyundan almakta olduğu ücretin kesilmesine dayanmaktadır.

Kişi, boşanması halinde yeniden yetim aylığı almaya devam edebilse de ikinci kez evliliğin olması durumunda devletten yeniden çeyiz parası alamamaktadır. Bu sebepten ikinci evliliğini yapmak isteyen yetim aylığı alan hanımların başvuruları reddedilmektedir.

Çeyiz Parası Ücreti Nereye Yatar?

Çeyiz ücreti bankası genellikle Ziraat Bankası’nı kapsamaktadır. SGK’ya yapılan başvuru sonrasında başvurunun değerlendirilebilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre 1 ila 1.5 ayı bulabilmektedir.

Değerlendirme sonucunu düzenli olarak SGK’ya giderek ya da kurumu arayarak öğrenebileceğiniz gibi E devlet üzerinden de başvurunuzun kabul edilip edilmediğini ve çeyiz parası alıp alamayacağınızı SGK ödemeleri kısmından kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Onaylanma mesajının ardından yardım bir sonraki ayı takiben banka hesabınıza yatmaktadır.

Çeyiz Parası Dilekçesi

Çeyiz parası bir diğer adı ile “evlenme ödeneği” yardımına başvuru yapabilmek için öncelikli olarak resmi nikahın yapılması gerekmektedir. Başvurmak isteyen kişiler resmi nikah işlemlerinin hemen ardından bu destekten yararlanabilir.

 Yetim kalan kızların borçsuz bir şekilde evlenmesini hedefleyen bu destek doğrultusunda kişiler evlenirken borç yükü altına girmez. Evliliğini rahat bir şekilde gerçekleştirir. Bu nedenle kızlar için anne ya da babasından yetim maaşı alması şartı konulmuştur.

 Bu destek Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu uygun olan kişilere toplu para yardımı sağlar. Evliliğin devam etmesi durumunda ise ve kişiler çeyiz parasına başvuru yapmışsa zaman aşımı durumunda başvuruları geçersiz olur.

Çeyiz Parası Almada Başvuru Adımları Nelerdir?

Çeyiz paraları resmi nikahın hemen ardından verilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak resmi nikah yapılması gerekmektedir. Dini nikah olması durumunda kişiler başvuru yapsa bile çeyiz parası alamazlar.

 • Bekârken yetim maaşı almak
 • Yetim maaşlarını kesilmesinin tek nedeni evlilik olmalıdır
 • Çeyiz parası başvuruları direkt olarak sosyal güvenlik kurumuna yapılır online ortamda başvuru yapılmaz
 • Çeyiz parası başvuru esnasında kişiler bir form doldurur doldurulan form ile birlikte evliliğin tescil edilmesi ile birlikte çeyiz parası almasına karar verilir

Çeyiz Parasına Başvururken Hangi Evraklar İstenir?

Başvuru esnasında doldurulacak olan formda evlilik ödeneği talep dilekçesi olarak belirtilmek zorundadır.

 • Sosyal Güvenlik binasının alınacak bu dilekçeler ile birlikte alındığı yerde doldurulur. Ancak eve getirilmez.
 • Dilekçenin bir örneği Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesinde bulunmaktadır.
 • Başvuru zamanı T.C. kimlik ve nikah cüzdanı olmalıdır
 • Dilekçenin sonuna başvuru sahibi mutlaka imza atmalıdır imzalı olmayan dilekçeler geçersiz sayılır.
 • Dilekçe üzerinde verilen soruların tamamının yanıtlanması gerekir

Çeyiz desteği başvurusu uygun görülmesi halinde kişilere destek ödemesi belirlenen banka hesaplarına yapılır.

Önceki İçerikHasta Bakım Maaşı Nasıl Alınır | Başvuru Detayları
Sonraki İçerikBayan Bekçi Alımı | Başvuru Şartları 2022
Sanal katip olarak web sitemizde özgün içerikler oluşturarak kullanıcılar ile buluşturmayı amaçlıyoruz. Sitemizdeki içerikler tamamen özgündür. Sitemizde yer alan içeriklerimiz ile alakalı fikirleriniz, öneri, talep ya da şikayet konusunda görüş bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz