Ana Sayfa Bilgi Bayan Bekçi Alımı | Başvuru Şartları 2022

Bayan Bekçi Alımı | Başvuru Şartları 2022

0
Bayan Bekçi Alımı

Bayan bekçi adayı alım şartları arasında aday hanımların bu işe uygun olup olmadıklarının tespiti bulunmaktadır. Aşağıda bayan bekçi olmak için sağlanması gereken şartlar bulunmaktadır.

  • 18 Yaşını geçmiş reşit bir birey olmak (Hem erkek hem de kadın adaylar için bu şart sabittir.)
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak
  • Üst sınır olarak 30 Yaşında olmak (2021 Aralık itibari ile 1991 Aralık doğumlu kişiler aday olabilir.)
  • BKE oranının 18-27 derece aralığında olması gerekmekte, çok zayıf ya da bu sınırın üstündeki kişiler bayan görevli bekçi adayı olmak için başvuru yapamazlar.
  • Bekçi olmak istediği ilçe içerisinde en az 1 yıl boyunca ikamet şartı kişinin çalışacağı bölgeye hakim olması için önemlidir.
  • 167 cm ve üzeri boya sahip olmak
  • Akıl sağlığına sahip olmak
  • Daha önce herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak

Bekçi alım şartları arasında yer almaktadır. Kadın adaylar bu şartları sağlıyor olmaları durumunda bekçi olmak için başvuru yapabilirler.

Mahalle Bekçisinin Görevi Nedir?

Mahalle bekçisi görev tanımı basit bir şekilde ifade edilebileceği üzere, görevlendirildikleri bölgedeki güvenliği sağlamak ve içinde bulundukları teşkilata uygun şekilde hareket etmektir. Özellikle son yıllarda hayatımıza girmiş olan kavram ile gece saatlerinde mahallelerin güvenliğinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu sayede küçük yerleşim yerleri içerisindeki güven ve huzuru sağlanmış olup vatandaşların huzuru sağlanmaktadır. Mahalle bekçileri hem kadın hem de erkek kişiler olarak görevlendirilmektedir. Bir üst kurumun emir ve yasaklarına uymakla görevlidirler ve görevlerini tehlikeye atmadan yapmaları beklenir. Ayrıca silah taşıma yetkileri de bulunmaktadır.

Bayan Bekçilerin Çalışma Saatleri Nedir?

Bayan bekçi çalışma saatleri erkek bekçilerinki ile aynı düzende işlemektedir. Bağlı bulundukları ildeki duruma ve bu bölgede nasıl yerleştirildiklerine bağlı olarak farklı düzenleri olabilir.

Bekçiler aktif olarak görev yaparlar ve kolluk kuvvetleri belirli bir mesai saati içerisinde çalışmamaktadırlar. Mahallede bulunan kişilerin güvenliğini sağlamak başlıca amaç olduğu ve gece saatlerinin bu duruma daha uygun olması sebebi ile kolluk kuvvetlerine genelde bu zaman sınırları içerisinde çalışma düzeni verilmektedir.

Gece ve sabah saatlerinde, hafta sonları da dahil olmak üzere bayan bekçi için de düzen bu şekilde işlemektedir. Görevleri itibari ile kolluk kuvvetlerine dahil olan bekçiler bu düzene uyum sağlamak ve bu vardiya düzeni altında çalışmak durumundadırlar.

Bayan Bekçi Alımı Aktif Mi?

Bayan bekçi alımı halen aktif bir şekilde devam etmektedir. Erkek bekçiler gibi kadın bekçiler de ülkemizde çeşitli bölgelerde aktif olarak görev yapmakta ve ülkemizde şu anda görev yapan 100’ün üzerinde kadın bekçi bulunmaktadır.

Bayrağımızın dalgalandığı her yerde mahallelerimizde milis olarak görev yapan, mahallenin refahını sağlamak ve özellikle devlet tarafından kadın güvenliğini sağlamak amacı ile görev yapan kadın bekçiler işlerinin hakkını sonuna kadar vermektedir. Düzenli olarak verilen ilanlar ile bayanlar için de bekçi alımı devam etmektedir.

Belirlenen şartlara uyum sağlıyor olmanız halinde sürece dahil olarak sınava ve ardından mülakata girebilirsiniz. Bu iş için adaylardan hem fiziksel hem de psikolojik olarak uygunluk beklenmektedir.

Bekçiler Başka Bir Yere Gönderilebilir Mi?

Bekçi başka yere gitme izni ne yazık ki bulunmamaktadır. Çalışma hayatları boyunca bağlı bulundukları bölgede aktif olarak hizmet vermeleri gerekir. Bekçinin özellikle çalıştığı bölgeye yeterince hakim olması beklendiğinden, doğrudan bir bölgeden bir diğer bölgeye tayinleri istenememektedir. Dolayısı ile kişilerden bu şartlar altında çalışmaları beklenmektedir.

Kadın Bekçi Ne İş Yapar?

Kadın bekçi görevi birebir erkek bekçi görevi ile aynıdır. Bağlı bulundukları mahallenin güvenliğini sağlamak ve bu bölgedeki kişilerin refahını sağlamak amacı ile görev yapmaktadırlar.

Silah kullanma izinleri bulunan ve bölgenin koruma altında olmasını sağlayan kadın görevliler, göreve uygun olmaları halinde seçilmektedir. Boy ve kilo şartı ile beraber, fiziki olarak yeterlilik ve göreve psikolojik olarak yeterli olma da sağlamaları gereken şartlar arasında yer almaktadır. Adaylar başvurudan sonra uzman bir kadro tarafından da değerlendirilmektedirler.

Kadın Bekçi Olmak Zor Mu?

Kadın bekçi olmanın zorlukları zaman zaman fazla olabilse de ülkemizde bayan bekçi olarak görev yapmakta olan birçok görevlimiz, yaptıkları işin hakkını fazlası ile vermektedir. Kolluk kuvvetleri olarak çalışmak isteyen ve şartlara haiz olan bayanlar da başvuru yapabilirler.

Önceki İçerikÇeyiz Parası Nasıl Alınır | 2022 Dilekçesi
Sonraki İçerikPolis Nasıl Olunur | 2022 Polislik Şartları
Sanal katip olarak web sitemizde özgün içerikler oluşturarak kullanıcılar ile buluşturmayı amaçlıyoruz. Sitemizdeki içerikler tamamen özgündür. Sitemizde yer alan içeriklerimiz ile alakalı fikirleriniz, öneri, talep ya da şikayet konusunda görüş bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz